Вести и настани кои наближуваат
ПРЕКУ АТРАКТИВНА ПРОГРАМА И СОДРЖИНИ ВО ОХРИД – ГРАД НА ДУХОВНА КУЛТУРА И ТРАДИЦИЈА БЕШЕ ОДБЕЛЕЖАНО ПРАЗНУВАЊЕТО И МАНИФЕСТАЦИЈАТА ПО ПОВОД ВЕРСКИОТ ПРАЗНИК БОГОЈАВЛЕНИЕ - ВОДИЦИ
Датум: 23.01.14
Празнувањето по повод Богојавление во Охрид е една од најмасовните црковно – верски манифестации во православието, како според бројот на посетители на чинот на осветувањето на водите на Охридското Езеро, така и според бројот на верници и гости кои независно од зимските температури влегуваат во езерските води за да го фатат Светиот крст.
Со голем спектакуларен концерт на познатиот српски пејач Жељко Јоксимовиќ и специјалниот гостин на концертот Даниел Кајмакоски на 17 Јануари беше одржан концерт во спортската сала Билјанини извори со кој што званично беше одбележано започнувањето манифестацијата по повод верскиот празник Богојавление – Водици. На големо воодушевување на публиката во Охрид, Жељко и Даниел ја испеаа “Лихнида кајче веслаше”. Исто така во чест на големиот православен празник на 18 Јануари во Центарот за култура “Григор Прличев” се одржа концерт на духовна музика во изведба на хорот “Св. Злата Мегленска”. На 19 Јануари, Богојавление – Водици над 20 000 верници, од земјава и странство, претставници од дипломатскиот кор, Владини делегати меѓу кои Претседателот на Македонската Влада, Никола Груевски, Претседателот на Собранието Трајко Велјаноски, министри, пратеници и бројни охриѓани го преплавија градското пристаниште , кејот и плоштадот проследувајќи го чинот на осветување на езерските води и барање на чесниот крст. Варошанецот Петар Рупевски беше најсреќниот , од над 1000 капачи: охриѓани, жители на други македонски градови и странци кои во езерските води го бараа Чесниот Крст, тој прв успеа да стигне до него. Ова е втор пат Чесниот Крст да се најде во рацете на 24 годишниот охриѓанец . -Се надеваме дека од година во година празнувањето на денот на рибарите ќе добива на се поголема масовност и ќе премине во светска туристичка манифестација. Уште еднаш ја користам оваа прилика да се заблагодарам на Здружението за Афирмација на Македонската Православна Црква “Богојавление“, на Црвениот Крст , на Капетанија на нуркачкиот клуб “Амфора“ на Секторот за Внатрешни Работи -Охрид и до сите останати правни субјекти кои зедоа активно учество во четири дневната прослава по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици , рече градоначалникот Бакрачески. Инаку, годинава за Богојавление – Водици Охрид имаше рекорден број посетители според организаторите нивниот број беше на 20.000. Со музика и песна во духот на христијанските празнувања, започнаа прославите посветени на Вториот ден Водици односно Денот на рибарите. Бројни охриѓани и гости го преплавија езерскиот кеј и малиот плоштад каде по повод празникот, во голем казан професори и ученици од средното Угостителско и туристичко училиште “Ванчо Питошески“, приготвуваа два тона рибна чорба. Покрај рибна чорба за посетителите на малиот плоштад се нудеше и еден тон плашици но и 1 000 убаво спакувани порции традиционален специјалитет- пача, приготвена од студентите на Факултетот за Туризам и Угостителство од Охрид. Кулминација на празничното случување се постигна со традиционалното групно капење и пливање до петте буриња со вино од кои едно најпосакуваното со црвено а останатите четири со бело вино. Фаќачoт на Чесниот Крст - Петар Рупески , беше еден од најсреќните охриѓани, затоа што успеа прв да доплива и до бурето со црвено вино, по што од Здружението за афирмација на МПЦ “Богојавление“ доби реплика на Чесниот Крст, а градоначалникот Никола Бакрачески кој беше еден од годинешните кумови на Водици го дарува со златник со ликот на Св. Јован Крстител.
Датум: 14.01.14
Годинашното славење на големиот христијански празник „ Богојавление - Водици“ и Денот на рибарите, ќе биде надополнето и со нови содржини кои ќе се реализираат во соработка со Локалната самоуправа, хотелско угостителскиот еснаф и бизнис заедницата.
- Оваа година општина Охрид, во соработка со бизнис заедницата се ангажира за организирање на нови содржини кои треба да ја збогатат понудата пред одржувањето на најмасовната црковно- народна церемонија за осветување на водите на Охридското Езеро на празникот „ Богојавление- Водици“. Во четврток на 17- ти јануари , во спортската сала „ Билјанини извори“ со почеток во 21 часот ќе се одржи голем концерт на балканската ѕвезда Жељко Јоксимовиќ, а во сабота на 18-ти јануари во Центарот за култура „ Григор Прличев“ со почеток во 19 часот и 30 минути гостува хорот „ Св. Злата Мегленска“ – рече на денешната прес- конференција, Ѓоко Апостолов, раководител на Секторот за туризам и Локален економски развој при Локалната самоуправа. Од здружението на граѓани за целосна афирмација на МПЦ- ОА „ Богојавление“ најавија дека привршуваат подготовките за двете големи манифестации и очекуваат на чинот на фрлањето на Светиот крст во водите на Езерото да има над илјада капачи од Охрид и од другите градови од Република Македонија но и туристи, пред се од соседните земји. -Чинот на фрлањето на светиот крст и осветувањето на водите на Охридското Езеро ќе се случи на 19- ти јануари , на „ Богојавление- Водици“ во 10 часот и 15 минути на градското пристаниште. На овој настан ќе му претходат богослужби во охридските цркви кои потоа со литијски поворки ќе пристигнат на пристаништето- истакна Димитар Пендов од Здружението „ Богојавление“ . Тој додаде дека се е подготвено и за Денот на рибарите. Традиционално манифестацијата на Сараиште ќе започне со групното крштевање во 13 часот , а за 15 часот е планирано фаќањето на бурето со вино. Годинава, донатор на рибната чорба со која се конкурираше за Гинисов рекорд е „ Ројал“ . Ќе бидат подготвени околу 7 илјади оброци рибна чорба и еден тон плашици , од кои дел заедно со Црвен крст ќе бидат дистрибуирани до детските градинки, здраствените установи и социјално ранливите групи граѓани. За забавата на Денот на рибарите ќе се погрижат неколку охридски тајфи кои ќе свират староградска музика. На денешната прес- конференција беше потенцирано дека речиси 90 отсто од хотелите имаат намалени цени од 12 евра за ноќевање со појадок, а намалувања има и во угостителските објекти. Целта е да се привлечат што поголем број туристи и да се продолжи зимската туристичка сезона.
НАЈЛУДАТА НОЌ НА ГРАДСКИОТ ПЛОШТАД ВО ОХРИД
Датум: 03.01.14
Со спектакуларен огномет, со музика и смеа на градскиот плоштад во Охрид, огромен број охриѓани и гости претежно од соседството ја испратија старата и дочекаа Новата 2014 Година.
За подигнување на адреналинот и доброто расположение се погрижија естрадните уметници Викторија Лоба, Ламбе Алабакоски, Наум и Анастасија Петрески, Зуица Лазова и оркестарот Агушеви. На најлудата ноќ во годината на плоштадот меѓу своите сограѓани беше градоначалникот Никола Бакрачески кој на неколку минути пред полноќ на сите охриѓани и бројните гости им посака здрава,среќна и успешна 2014-та година исполнета со радост и среќа во срцата и домовите. - Почитувани сограѓани влегувањето во новата година, претставува почеток, нова енергија и надеж, нови успеси, но и предизвици кои ќе треба да се надминуваат. Ова се празнични моменти исполнети со желби за здравје, спокој, оптимизам и разбирање. Моменти кога празничната атмосфера не прави блиски до нашите семејства, пријатели, соработници. Ова се моменти на солидарност и заедништво. Да направиме се за да ги решиме проблемите кои заеднички можеме да ги совладаме, да се потрудиме да го изградиме Охрид како заеднички дом во кој ќе владее напредокот и разбирањето и секој од нас да биде креатор на поперспективна иднина. Ви посакувам среќна и успешна 2014-та година. Вашите домови нека се исполнети со радост и среќа, а вашите срца со топлина и љубов. Среќни празници- рече Бакрачески. Понудените содржини во организација на Локалната со задоволство и радост беа примени од бројната публика која до раните утрински часови играше, пееше и се забавуваше а најмладите се лизгаа на лизгалиштето. Среќна 2014-та Година!
Календар на настани
Време
10
9 19